The School Management Committee :

 

Sr. No.NameDesignation in SMCOccupationAddress
1 Sh.Babulalji Sekhani Chairman Business 62, New cloth market,Ahmedabad-380002
2 Sh.Jasrajji Burad Member    
3 Sh.Pawan Kumarji Agrawal Convenor Business 54, New cloth market,Ahmedabad-380002
4 Sh. Prakash Jain Convenor Business Shahibaug,Ahmedabad-380002
5 Sh.Satish Ghodavat Member Business 3 C, Heritage Villa
Zundal - Ambapur Road
Gandhinagar
6 Sh.Ramesh Babu Gattu Parent Representative    
7 Smt.Nilam Padgalwar Parent Representative    
8 Smt.S.Shethy Teacher Representative    
9 Smt.Arpita Dabhi Teacher Representative    
10 Sh.Jagdish Dubey Educationist Service B-403, Ashoka Enclave, Motera, Ahmedabad
11 Smt.Vinita Sharma CBSE Representative    
12 Sh.Mohanchandra Satyawali CBSE Representative    
13 Smt.Abha R. Dubey Member Secretary Service B-403, Ashoka Enclave, Motera, Ahmedabad
Sr.No. Name of Teachers Designation Qualification
1 Smt. Varsha A. Desai PGT (Commerce) M.Com, B.Ed
2 Ku. Sonal Patil PGT (Comp.Sc.) B.Com., M.C.A
3 Smt. Rajbirkaur Sandhu PGT (Maths) M.Sc. (Maths) B.Ed.
4 Smt. Kavita Kushwaha PGT (Hindi) M.A. (Hindi), B.Ed., NET
5 Smt. Sukirti Sinha PGT (Bio) MSc. (BOT) B.Ed.
6 Miss. Jaya Mishra PGT (Eco) M.A (Eco.) B.Ed.
7 Mr. Gaurang Baga PGT(Chem.) M.Sc.(Chem.)B.Ed.
8 Smt. Reetu Yadav TGT (Eng.) M.A. (Eng.) B.Ed.
9 Sh. Surajsingh Yadav TGT-Phy. M.Sc. (Phy.)
10 Sh. Anil Dohare TGT-Maths M.Sc.(Maths) B.Ed.
11 Smt. Shreekumari  Menon TGT (Eng.) M.A. (Eng.) B.Ed.
12 Smt. Prakriti Dixit TGT (Hindi) M.A. (Hindi) B.Ed.
13 Smt. Jyotsna Patel TGT (PCM) M.Sc. (Chem) B.Ed.
14 Smt. Madhubala Singh TGT (Maths) B.Sc., B.Ed., MBA
15 Smt. Sonal Bhavsar TGT-Hindi/San. M.A. (Hindi) B.Ed.
16 Smt. Sandeepa Panoriya TGT (So.Sc.) M.A (Po.Sc.) B.Ed.
17 Mrs. Nivedita Bhagat TGT (So.Sc.) B.A., B.Ed.
18 Smt. S. Sethy PRT B.Sc., B.Ed, PGDCA
19 Ms. Priyanka Yadav PRT M.A., B.Ed.
20 Smt. Jayshree Sudhir PRT B.Com.
21 Smt. Nitu Paraswani PRT B.Com, B.Ed.
22 Smt. Riju Menon PRT B.Com., B.Ed.
23 Smt. Sonali Ranawat PRT B.A., B.Ed.
24 Smt. Lajwanti Solanki PRT M.A. (Eng.) B.Ed.
25 Smt. Jagruti Malakar PRT B.Sc., B.Ed.
26 Smt. Chetna Sharma PRT B.A., B.Ed.
27 Smt. Rashmi Sharma PRT M.Com, B.Ed
28 Smt. Archana Vyas PRT M.A., B.Ed.
29 Smt. Deepa Borisa PRT B.Com, B.Ed.
30 Ms. Rosline Selvaraj PRT B.A. ,Diploma in Montessori Corse
31 Smt. Manisha Vighe PRE. PRT B.Com, Diploma in Montessori Corse
32 Smt. Sangita Vyas PRE. PRT XII, Diploma in Montessori Corse
33 Sh. Dipesh Parmar FA. Tr. Diploma in FA, BA
34 Sh. Bharat Patel PET M.P.Ed.
35 Smt. T. Kaur Craft.Tr. M.Sc.,  B.Ed
36 Sh. Nilima Chikhalkar Music. Tr. B.A. , B. Ed.
37 Smt. Arpita Dabhi Librarian M.Lib.Sc.
38 Sh. Ashok Sharma J.V. Tr. SSC 

Name of the Grievance / redressal officer : Shri B. L. Sekhani

 

Members of Sexual Harassment Committee :
1. Shri Pawan Agrawal
2. Ms. Sonal Patil
3. Mrs. Shubhangi Sethy